Om zout in de vorm van pekel te mogen winnen uit cavernes moet Nobian een goedgekeurd winningsplan hebben. Om goed geïnformeerd te kunnen instemmen met een winningsplan, vraagt de minister van Klimaat en Groene Groei (KGG) advies aan een aantal adviseurs, waaronder SodM. SodM heeft de huidige aanvraag Twenthe-Rijn fase 2 & 3 voor een verlenging van het winningsplan beoordeeld. SodM heeft geen bezwaar om in te stemmen met het vullen van cavernes met kalkslurry onder een aantal voorwaarden.

De geldende winningsplannen voor Twenthe-Rijn – Fase 2 & 3, lopen tot eind 2025. Er is geen actieve zoutwinning meer uit de fase 2 & 3 cavernes. Om mogelijk instabiele cavernes te stabiliseren, en daarmee inherent veilig te maken, moet Nobian enkele (fase 2 & 3) cavernes deels vullen. Hiervoor gebruikt Nobian kalkslurry (en in mindere mate boorgruis). Bij het indampen van pekel naar zout komt ook bromidepekel vrij. Dit is een reststof die in stabiele cavernes wordt geïnjecteerd. Bij beide processen komt pekel uit de cavernes. Dit wordt ook wel passieve winning genoemd. Daarvoor is een verlenging van het winningsplan nodig.

De voorwaarden die SodM voorstelt bij een eventuele instemming gaan allereerst over de monitoring van bodembeweging voor zolang als dat nodig is. Daarnaast vraagt SodM om een risicobeheersplan voor de nazorgfase, om duidelijkheid over de vulvolgorde en om een cavernespecifiek opvulplan voor alle te vullen cavernes. Ook moet Nobian het vullen van cavernes met bromidepekel milieuhygiënisch toetsen, en moet Nobian aantonen dat het voldoende financiële zekerheid heeft om ook in de verre toekomst eventuele schade te kunnen vergoeden.